YÜZEY İŞLEM KİMYASALLARI

Kimyasallar özellikle demir, çelik, alüminyum, çinko, pirinç, bakır, zamak gibi metallerden üretilen parçaların çapak alma, parlatma, pas temizleme, yağ alma, tufal alma, yüzey düzeltme, oksit açma, nötralizasyon gibi işlemlerinde kullanılmaktadır.

Vibrasyon parlatma, iş parçalarının yüzeylerini temizlemek, pürüzsüzleştirmek ve parlatmak için kullanılan bir yüzey işleme yöntemidir. Bu işlem, özellikle hassas veya karmaşık şekilli parçaların yüzey kalitesini artırmak için yaygın olarak kullanılır. Vibrasyon parlatma işlemi, iş parçalarının bir kap içinde vibrasyonlu hareket etmesi ve bu sırada özel medya ve kimyasal bileşenlerle temas etmesi prensibine dayanır.

Yüzey İşlem Sıvıları

Vibrasyon ve Santrifüj makinalarında gerçekleştirilen işlemler, fiziko-kimyasal işlemlerdir. Bu işlemlerin iki temel ayağı vardır. Bu iki temelden herhangi birinin yokluğunda, istenen yüzey kalitesini elde etmek mümkün değildir.

Yüzey işlem kimyasallarının işlevleri

  • Yağ alma ve temizleme
  • Tufal ve pas alma
  • Parlatma
  • Korozyon koruma

Teknik Döküman

Yüzey İşlem Tozları

Genellikle çapak alma ve yağ alma amacıyla kullanılan yüzey işlem tozları vibrasyon sonrası boyanacak parçalarda tutucu bir yüzey oluşturmak amacı ile kullanılır.

Teknik Döküman

Yüzey İşlem Pastaları

AŞINDIRMA PASTALARI

Pasta formunda ve toz formunda olan ürünlerdir. Keramo Finish prosesinde kullanılır. Bu kimyasallar standart ve geri dönüşümlü proseslerde kullanılmaya uygundur

PARLATMA PASTALARI

Pasta formunda ve toz formunda olan ürünlerdir. Keramo Finish prosesinde kullanılır. Bu ürünler yüzeyi düzeltir ve parlatır. Bu kimyasallar standart ve geri dönüşümlü proseslerde kullanılmaya uygundur.

Teknik Döküman

Whatsapp